Tovasuhan életünk

Kedves Olvasóimnak köszönöm érdeklődését, hogy 15 vagy legalább néhány alkalommal elgondolkoztak a kérdésen: mi az emberi élet értelme? Kaptunk rá választ? Mit felelünk a magunknak feltett kérdésre: EGYETLEN ÉLETÜNKNEK MI VAGY KI AZ EGYETLEN ÉRTELME?

Szívleljük meg Prohászka Ottokár meglátását: „Az egész élet csupa érzés, ösztön, sejtelem, vágy, küzdelem, remény, szükséglet, no meg egy kis belátás is. De mily keveset értünk az egészből! De hát mit is akarunk érteni belőle?
Ki érti azt, hogy a természet a csalogány gégéjében oly énekes lett? Hogy szemünkben szivárványosan sziporkázóvá vált? Ki érti azt, hogy az emberi tudatban, a létnek e villogó pontjában oly mérhetetlen vágyak s meglátások és remények tünetei jelentkeznek?
S azután, ki érti meg az ember életének folyását s annak a sok-sok embernek életpatakjait, melyek külön-külön fakadnak, azután ketten egyesülnek, azután végre a nagy-nagy tengerbe megint mind külön-külön szakadnak be? S ki tudja meghatározni előre az ember életének folyását?”

Misztérium az emberi élet, mindannyiunk élete titok. Miért születtünk, miért azok szüleink és őseink, akik. Miért most élünk öröklött adottságainkkal az adott társadalmi környezetben? – Mélyen elgondolkozva a „miért élünk” kérdésen, rá kellett jönnünk, hogy az a helyes magatartás, ha elviseljük korlátoltságunkat és elfogadjuk: AZ ÉLET FELTÉTLEN ÉRTELEMTELÍTETTSÉGÉT ÉSZOKOKON NYUGVÓ FELTÉTELEK KÖZÖTT KÉPTELENSÉG MEGRAGADNI.
Ez az ára végtelenre nyitott embervoltunknak, amely istenképmás. Az ember az igazság, a jóság, a szépség eljegyzettje. Szentségtől érintett és bár haláltól sebzett, egyszer elkezdődött élete véget nem ér.
Halhatatlan.

Életünk értelmére is igaz Pál apostol megállapítása: „Hitben járunk, nem látásban.” (2Kor5,7) Mégis keressük tovább fáradhatatlanul életünk célját, hiszen nem keresnénk, ha már valamiképpen meg nem találtuk volna – Pascal okoskodása alapján. Gyakran csodálkozzunk el életsorsunkon! És szeressünk, szeressünk, szeressünk! Az élet szeretni, a szeretet élni akar.

Sorozatom ünnepélyes befejezéseként szóljon Ernesto Cardenal nicaraguai költő:

„Tovasuhan az élet, mint gyorsvonat, és mi örülünk, mint aki örül, hogy vonaton van, és robog vele a cél felé, a boldog viszontlátás felé. Száguld a vonat – az idő – száguld velünk Valakihez.
Hazudik, aki azt mondja, rövid az élet. Az élet nem rövid, az élet örök. Nem a halál van előttünk, hanem az örökkévalóság… Nem halunk meg, csak átlépünk egy teljesebb – igaz élettel teljesebb – jövőbe. Mint hernyó, amely szunnyad a bábban, és aztán, mint pillangó, fölébred.

Végtelen randevúra várunk
egy életen át. Vagy arra
hogy telefonál
a Kimondhatatlan.”
Mácz István

(Megjelent a Ceglédi Panoráma 2010. június 19-i számában.)

Hozzászólások

4 hozzászólás

  1. Németh Jenőné, 2010. június 22. 16:53

    „Keressetek és találtok” ez működik életünk bármelyik területén. Nekem működött, amikor 50 évesen megtaláltam a Kincset! Isten velem kapcsolatos terve után kutattam, amikor valahol azt olvastam, hogy „Te vagy Uram az egyetlen kincsem!” és bizony abban a szent pillanatban átölelt az örökkévaló Szeretet. Én meg Őt aztán csak sírtam és sírtam boldogságomban. A hiányérzetem amit előtte sem azonosítani, sem megmagyarázni nem tudtam megszűnt. Azóta tudom, hogy nem lehet az emberi élet értelme más, mint megtalálni a mindenható Szeretetet és vele karöltve – Ővele és Őbenne – élvezni tovább az életet, nem elszigetelten, hanem feladatunkat teljesítve embertársainkat segítve.

  2. Mácz István, 2010. június 22. 20:51

    Tisztelt Asszonyom!
    Csak azt írhatom, amivel nyilván tele van szíve-lelke: HÁLA ISTENNEK!

  3. Lehel Ilona, 2010. július 04. 22:08

    Szívem lelkem nekem is tele van hálával Istennek. Nagyon fontosnak érzem én is naponta a hálaadást, a sok-sok kegyelemért amit egyedül Tőle kapok.
    Azt hiszem életem legfeketébb felhője borult egemre, és egy szentképről így imádkozom:Ó Uram, vedd el gyengeségemet, és add nekem erődet!Engedd el tartozásomat, teremts békét a szívembe és ajándékozz meg szereteteddel. Könyörgöm!
    Mindezek előtt „legyen meg a Te akaratod.”
    S aztán a nagy csendbe bele bámulok -honnan jöttem ? és hova merre haladok?
    Hit-remény-szeretet, az élet értelme!

  4. Mocsár Gáborné Fehérvári Judit, 2010. július 04. 22:16

    „Kevesebb, mint a belévetett remény
    az ember
    félkarú
    mindig

    Csak a megfeszített
    mindkét karja
    tágra nyitva
    az Én-itt-Vagyok.”

    (Hilde Domin: Ecce Homo)

    Hadd írjak csak ennyit ide….

    Saci ( Németh Jenőné) szavai is mélyen a lelkéből fakadnak, mert, Aki egyszer találkozott Istennel, soha többé nem ugyanaz az Ember, mint annak előtte volt.

    Szeretettel: Ditta