Ferenc pápa és Cegléd

Ferenc pápa2013 március közepén a világ érdeklődésének központja a lemondott XVI. Benedek pápa utódjának megválasztása volt. Ki lesz ő? Ki meri vállalni a föld egyik legnagyobb erkölcsi hatalmának gyakorlását? Hiszen a római pápa, mint első számú helyettese Jézus Krisztusnak, jelenleg 2,2 milliárd katolikusnak legfőbb szellemi-lelki vezetője. (Több, mint 4 ezer megyéspüspök, közel 500 ezer pap dolgozik irányítása mellett.) Felelősségét növeli, hogy mint aki ekkora „szolgálatot” lát el, arra a Föld 7 milliárd lakója közül a többi keresztény egyház tagjai, 800 millióan, sőt más világvallások hívei, és még a vallásoktól független, Isten létét el sem fogadók is figyelemmel kísérik. 2013. március 13-án kapta a hírt a világ: „Habemus papam”, van pápánk! FERENC nevet vette fel. Ezután az érdeklődés afelé jelentkezett, mit mond először híveinek illetve az emberiségnek? Mit tart legfontosabbnak első körlevelében? A válasz nagyon gyorsan megtörtént: 2013. július 5-én megjelent első enciklikája, amelynek címe azonnal jelzi, mit tart legfontosabbnak?  „A HIT FÉNYE”.

A pápa, a körlevél, Cegléd

Hogyan tartoznak össze? Cegléden körülbelül 15 ezer római katolikus él. Vezetőjük a plébános. A plébános irányítója a püspök, akinek főnöke a pápa. Tehát a megkeresztelt katolikus hívő és a Pápa között „csak” a plébános és a püspök van. Tehát nem elérhetetlen távolságban él az egyes hívő a pápától, hiszen vannak lelkiismereti ügyek, amelyekben az egyházjog szerint csak ő dönthet.

A HIT FÉNYE tanítása a ceglédieknek is szól. A körlevél Ferenc pápa hozzám is írt levele. Nyilván nagyon sokan vagyunk, akik meg akarjuk ismerni tanítását. Igaz, a szó, a fogalom, „hit” napjainkban elhanyagolt, holott a hit általános értelemben nagyon emberi. Hit nélkül nincs emberi élet. Kapcsolataink nélkülözhetetlen feltétele. Mielőtt Ferenc pápa levelét olvasnánk, gondolkodjunk el, életünkben mennyire természetes a hit.

Szemnek a fény, fülnek a hang, nyelvnek az íz, testnek az egészség – ennél több az egész embernek a hit.

Hinni. Ahol az élet emberi, ott a hit jelen van. Nem élnél, ha nem hinnél a holnapban, a jövőben, amelyet előre nem ismersz, de hiszed, hogy érdemes élni a holnapért. Nem szeretnél senkit, ha nem hinnéd, hogy a szeretet boldoggá tesz, s akit szeretsz, viszontszeret. Meghalna benned hit nélkül a szerelem, ha nem hinnéd: élet a szerelem, s a szerelmesed szerelemmel akar téged.

Hinni. Ahol hit van, ott van terv, ott van erő. Az emberi erőfeszítések robbanóereje a hit. A hit élteti az emberi kapcsolatokat. Kapcsolataink elszegényedését napjainkban az egymásba vetett hit elszegényedése okozza.

A hitben szárnyat kap a lélek. A hitben nyílik távlat. Hogy emberré lettünk, szerepe volt a munkának, de ha nem hinnénk, hogy nem hiába dolgozunk, egy lépést nem tettünk volna. Az emberiség és az egyes ember fejlődése, haladása a hitnek köszönhető.

A hit belső látást ad. A hit tapasztalja meg azt, amit az ész elérni nem tud. A hit túllép önmagán. A hit dörömböl az űr ajtaján, a halál kapuját a hit feszegeti. A hit tagadja a Semmit és azt, hogy van a Nincs. A hit a Van pártján áll. A hit által leszünk szerelmesek a létbe, az életbe. A költő a mindenség szerelmét énekli, mert hittel van tele.

A hit életkedv és öröm.

Hiányzik valami belül?  Kínoz valami üresség önmagadban?

Nem lehetsz annyira szegény, hogy ne legyen hited… Légy annyira ember, hogy hit járja át testi-lelki lényedet!

Higgy legalább önmagadban és akkor a hit fényében, ó, mi mindent látni fogsz…

Tegnap telefonon hívott Budapestről jogtudós barátom. Látogatását jelezte. Mondtam, lehetőségeimet több betegség korlátozza. Némi csönd után tette fel kérdését: ” Hány százalékos a hited?” Kérdése zavarba hozott. Hány százalékos a hitem? Hirtelen, meggondolatlanul mondtam: ” 100 százalékos. ” „Az enyém 85″ – jött a válasz. Ekkor magamhoz tértem és kérdeztem, milyen módszerrel mérted? ” Személyes találkozásunkkor megmondom. ” – Mérni azt, ami nem mérhető? Alig várom a találkozást. Ígérem, ha elmondja, megírom.

 

Mácz István

Hozzászólások